info@alanyamarina.com.tr

About Us » Press

Deniz onların evi oldu

ABOUT ALANYA'da bulunan marina, yabancı deniz tutkunlarının yaşam merkezi haline geldi. İngiliz Myatt çifti son 3 yıldır Alanya Marinası'daki 'Forever Freedom' adlı yatta yaşıyor. 4 yıldır Alanya'da yerleşik yaşayan Alman Peter Löffler ve İngiliz Coral Boother çifti ise yılın birkaç ayını 'Cici' adlı teknede geçiriyor. Gemi kaptanlığından emekli olan ve denizden kopamayan Hollandalı John Slot da 1 yıldır Alanya Marina'daki 'Tilikum' adlı teknesinde yaşıyor.

ABOUT ALANYA ÇEKİM MERKEZİ

Deniz, kum, güneş ve harika doğasıyla yabancılar için Alanya bir çekim merkezi. İlçede son verilere göre 90 ülkeden yaklaşık 23 bin yerleşik yabancı yaşıyor. Yerleşik yabancıların büyük kısmını emekliler oluştururken, yine pek çok yabancı ise tutkunu olduğu Alanya'da iş kurarak ekonomiye isdihdam sağlıyor.

İLÇEDE TOPRAĞA VERİLİYOR

1960 yılında Alman bir kadının evlenerek Alanya'ya yerleşmesiyle başlayan süreç, halen devam ediyor. Alanya'dan kopamayan pek çok yabancı ise öldükten sonra ilçede toprağa veriliyor. 'Yeni Alanyalılar' olarak adlandırılan yabancılar, aldıkları yazlık, villa ya da dairelerde yaşamlarını sürdürürken, İngiliz Myatt çifti ise herkesten farklı olarak 3 yıldır Alanya Marinası'nda 'Forever Freedom' adlı teknelerinde yaşıyor.

YATTA YAŞAMAYA BAŞLADILAR

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan emekli 66 yaşındaki Peter Myatt ve aynı yaştaki eşi Pauline Myatt, 2009 yılında düzenlenen 'Vasco da Gama Yat Rallisi'ne katıldı. Ralli devam ederken 11.5 metre uzunluğundaki 'Forever Freedom' adlı yatları, motor arızası nedeniyle Alanya Marinası'na demirledi. Yat tamir edilirken Myatt çifti Alanya'yı dolaşmaya çıktı. Çift, iklimine ve tarihi zenginliklerine hayran kaldıkları Alanya'da kalmaya karar verdi. Teknelerini teslim alan İngiliz çift, gerekli izinlerin ardından Alanya Marinası'nda yatlarında yaşamaya başladı.

'ALANYA İKİNCİ EVİM'

2009 yılından bu yana Alanya'dan ayrılmadıklarını belirten Peter Myatt, Alanya'ya yerleşme hikayesini şöyle anlattı: "Ralli, 25 Ocak 2009'da Hindistan'ın Cochin Limanı'nda başladı. Mayıs ayında Alanya'ya ulaştık. Dönüşe geçeceğimiz sırada motor arızası nedeniyle Alanya'da kalmak zorunda kaldık. O tarihten beri buradayız. Zorunlu olarak kaldığımız bu kenti çok sevdik ve ayrılmak istemedik. Herkes bize dostça davranıyor. Zaman zaman değişik marinalara da uğruyoruz, ancak Alanya benim ikinci evim oldu."

TORUNLARINI ÖZLÜYORLAR

İngiltere'de yaşayan çocuklarını ve torunlarını çok özlediğini belirten Peter Myatt, onlarla internet üzerinden görüştüklerini söyledi. Özellikle torunlarını çok özlediğini belirten Myatt, "İngiltere'de 2 kızım ve 3 torunum var. Ralliye katıldığımızda torunlarımız bize onları hatırlamamız için oyuncaklarını hediye etmişlerdi. Özlemimizi, oyuncaklara sarılarak gideriyoruz" dedi. Her yıl yılbaşında İngiltere'ye gittiklerini ve sadece 3 gün kaldıklarını anlatan Myatt, 2010 yılında ise torunlarının Alanya'ya geldiğini belirtti.

'VİLLADAN 11.5 METRELİK YATA'

İngiltere'de 200 metrekarelik bir villada yaşarken bir anda eşiyle birlikte 11.5 metre uzunluğunda bir yatta yaşamaya başladığını anlatan Pauline Myatt ise "Marinada yaşamak bizim için bir ayrıcalık. Yelken açmak çok farklı bir duydu. Dünyanın farklı ülkelerinden insanlarla tanışıp görüşme fırsatı buluyoruz. Yeni yaşamlar keşfedip hayatın renklerini yaşıyoruz" diye konuştu.

YILIN 3 AYI MARİNADA GEÇİYOR

ABOUT ALANYA Marinası'nın tek sakini Myatt çifti değil. Onlar gibi, Alman 71 yaşındaki Peter Löffler ve İngiliz eşi 69 yaşındaki Coral Boother da yaşamlarını marinada sürdürüyor. Almanya'dan 4 yıl önce gelerek Alanya'da aldıkları evde yaşamlarını sürdüren Peter Löffler ve Coral Boother çifti, yılın birkaç ayını ise 'Cici' adlı yatlarında geçiriyor. Alanya'nın en çok iklimini sevdiğini belirten Peter Löffler, "Burada 365 günümüz dolu dolu geçiyor. Deniz ve kale manzaralı bir daire satın alıp oraya yerleştik. Alanya'ya yerleştikten sonra marinanın bizim için uygun olduğunu düşünerek Hırvatistan'da olan 10.5 metrelik yatımızla Alanya'ya doğru yelken açıp geldik" dedi. Coral Boother ise "Marinada teknik açıdan çok güzel hizmet veriliyor. İklim koşulları da güzel olunca zamanımızın çoğunu burada geçiriyoruz" diye konuştu.

DENİZDEN KOPAMADI

Marinada yaşayan diğer bir kişi ise gemi kaptanlığından emekli Hollanda vatandaşı 69 yaşındaki John Slot. 2009 yılında Alanya'ya yerleştiğini belirten Slot, denizden kopamadığı için yılın büyük kısmını marinada geçirdiğini söyledi. Daha önce Kuşadası'nda 'Tilikum' adlı 11 metrelik yatında kaldığını anlatan Slot, "Alanya'ya yerleştikten sonra yatı buraya getirdim. Uzun yıllar iç içe olduğum denizin keyfini burada çıkarmaya devam ediyorum" dedi.

DENİZ TUTKUNLARINI BEKLİYORUZ

ABOUT ALANYA Marina Genel Müdürü Savaş Ayas, 4 yıl önce hizmet vermeye başlayan Alanya Marina'nın geçen yıl resmi açılışla deniz tutkunlarını konuk etmeye başladıklarını söyledi. Alanya Marina'nın 287'si denizde, 160'ı karada olmak üzere 447 yat kapasitesine sahip olduğunu belirten Ayas, şöyle konuştu:

"Misafirlerimize her türlü servisi vermeye çalışıyoruz. Kara sahamızda bütün yatların teknik bakımları yapılıyor. Eğlence ve sportif aktiviteler için sosyal imkanlar da mevcut. Deniz tutkunları Alanya'da yıl boyunca aktif bir yaşam sürebiliyor. Bu yüzden yabancıların çoğu yatlarında yaşamayı tercih ediyor."

http://www.haberalanya.com.tr/root.vol?title=deniz-onlarin-evi-oldu&exec=page&nid=391128

36° 33’ 25” N 31° 57’ 07” E      VHF CHANNEL 16/73
Alanya Marina, Akhan Mevkii, Marina, 07400 Alanya, Antalya, Turkey
+90 242 511 34 00    /    info@alanyamarina.com.tr

All right reserved for Alanya Marina
© 2008-2019

Design and Programming AJANSWEB